top of page

Історія Дубівської школи

 Історія Дубівської школи має дуже глибокі та міцні корені. У "Шематизмі" народних шкіл і вчителів в архієпархії Львівській, підпорядкованих греко-католицькій метрополітальній Консисторії (м.Львів, 1886р., с.30) сказано про те, що школа у Дубі є однією з найдавніших у сільській місцевості не тільки на Рожнятівщині, але й в усьому Долинському повіті австрійської доби.

 

 У найдавніші часи освіта в Галичині починалася від науки у дяка, у якого діти вчилися молитися, рахувати, а також читати церковні книги. Такі школи відкривалися при церкві і перебували під опікою парохів. Вони були не регулярними і діяльність їх залежала переважно від субєктивних факторів. Саме з такої школи і починалося шкільництво в Дубі.

 

 Перша однокласова парохіальна школа була заснована у 1805 році. Її відвідували лише окремі учні, батьки яких, по-перше, мали матеріальну можливість відправити дітей в науку, а по-друге, були зацікавлені у їх навчанні. З архівних джерел відомо, що у 1832 р. до однокласної парафіяльної школи ходили діти не тільки із Дуби, але й із найближчих сіл - Ріпного, Лецівки та Дубшари. А вчителем був Михайло Кніс. Його платня складала 17флоринів і 15 крейцарів на рік, які йому платила Львівська греко-католицька консисторія. Школа утримувалася коштами громади, яка підтримувала приміщення у належному стані.

 

 У квітні 1845 року однокласовій парохіяльній школі села Дуби було надано статус державної.

 

 У 1851-52 рр. школу відвідувало 25 дітей. Список учнів цікавий тим, що до школи ходили лише хлопчики: Олекса Кидик, Тимко Андріїшин, Василь Шикор, Федір Паньків, Іван Кидик, Ілько Мельник, Іван Фриз, Юрко Кидик, Михайло Циган, Василь Дубенський, Стась Андрусів, Антон Мельник, Ілько Андрусів, Прокіп Циган, Микола Джурин, Юрко Кузан, Юрко Гуцул, Юрко Клюс, Василь Іванишин, Данило Настуней, Семен Лозінський, Василь Іванишин, Михайло Гладун, Прокіп Клюс, Василь Клюс.

 

 З 1855 року в селі Дуба Стрийського округу Рожнятівського повіту була народна (тривіальна) школа. Тривіальними (або народними) називалися школи в яких дітей навчали рахувати, читати та писати. Ці три головні науки латинською мовою називалися тривіум.

 

 У 1864 році до школи ходило вже 29 дітей. Вчителем був Сметанський Андрій. Уже через 2 роки, тобто у 1866р. вчителем працював Теодор Ткач.   Він же виконував обов"язки директора школи. На той час в селі налічувалось   128 дітей шкільного віку (7-13 років) - 62 дівчинки та 66 хлопчиків. У школі     навчалось лише 33 дитини: 11 дівчат і 21 хлопчик. У фонді №19 (опис 16,       справа 180, стор. 105-106) Центрального державного історичного архіву України (м.Львів) зберігаються матеріали інвентаризації школи станом

на 1861 рік. Зокрема, сказано, що будівля була без комина, покрита соломою, розмір класної кімнати -  4.5 x 3 метри. Для навчання дітей слугували два довгі столи, дві широкі лавиці і одна таблиця. На стіні висів образ.

 Навчальний процес не був безперервним. Часто траплялося так, що діти не відвідували школу один-два роки, оскільки не завжди можна було знайти вчителя, який би міг "провадити науку". До того ж навчання не проводилось у час жнив.

На жаль, ніде не можна знайти у хронологічній послідовності прізвища вчителів, які працювали у сільській школі протягом XIX., але багато з них відомі: Кніс Михайло, Сметанський Андрій, Керніцький Михайло, Топольніцький Святослав, Кобрин Никола, Каліцун Еліаш, Сорочко Марія.

Перейменування однокласової школи на двокласову відбулося у 1912р. З цієї пори в школі вже не один вчитель, а два - Мирович Ігнатій і його дружина Анастасія, які проживали в приміщенні школи,  яка збереглася ще й до тепер.

 

 

 

 

стара школа

Ось, як згадувала у сторічному віці свої шкільні роки Кучер Ганна 1909 р.н..

Запис 2008р.

Подружжя  Мировичів разом з парохами Дмитром  Филиповичем, а пізніше Мирославом  Проскурницьким вели просвітницьку  роботу на селі. Адже шкільна освіта була тим містком, який відкривав українським селянським дітям дорогу у світ до кращого життя. Тому історія розвитку української школи - це історія боротьби українців за свою кращу долю. Мировичі вчителювали з 1912 - 1938 рр.

Туня (Настуня) Мирович була членкинею Пласту.

А також пластуном був син Мировичів - Роман.

Після них вчителями були п.Шуманський і п.Конопка.

 

 У міжвоєнний період на Галичині позначилось, зокрема, на духовному і освітянському розвитку села. На вимогу поляків, які проживали на території села навчання велося двома мовами - польською і українською.  Документи про закінчення школи були тільки польською мовою. Предмети: релігія - 2год. на тиждень, польська мова, українська мова, історія, географія, природа, арифметика з геометрією, малювання, ручна праця, співи і свічення тілесне. Через матеріальні нестатки селянські діти не спроможні пройти повний курс навчання, яке до речі, не було примусовим. Тому ходили до школи хто скільки міг і як дозволяло матеріальне становище. Крім того для деяких учнів, які з тих чи інших причин передчасно залишали навчання, в школі було організовано повторювальне навчання (т.зв. "повтурне").

 

 З 1944 року у селі почала діяти початкова школа, завідувачами якої були: Кравців Юстина Степанівна, Стельмах, Косів Ольга, Бородінова Анна, Багай Ніна, Ткачук Олексій.

 

 У 1952 році початкову школу було реорганізовано у семирічну.

Директором її став Ткачук Олексій Іванович (1951-1954 рр.) Через шість років, тобто у 1958 році, школа отримала статус восьмирічної школи. Директором був призначений Марченко Андрій Іларіонович (1958-1961), відтак Сливоцький Володимир Іванович (1961-1963), Василишин Йосип

Михайлович (1963-1967), Цапів Тарас Олексійович (1967-1971), Діка Микола Іванович (1971-1991).

 

 У 1984 році - неповна середня школа (1-9 класів), а в 1998 році загальноосвітня

школа I-IIIступенів. Нині у школі навчається 360 учнів, педколектив складає 38 осіб.

 

 Дубівська школа переступила двохсот літній рубіж і робить перші кроки у третє

століття свого існування. З вірою і надією дивиться у майбутнє, в якому їй буде належати першорядна роль.

     

                                                                                       Гладун Наталія Іванівна

1805 перша одно класова парохіяльна школа

1845 школі надано статус державної

1858 народна тривіальна школа

1912двокласова школа

1944початкова школа

1952 семирічна школа

1958восьмирічна школа

1984неповна середня школа

1992загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

1998 загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

bottom of page