top of page

Зима
ЗИМА
ГРУДЕНЬ

4 грудні - Введениє в Дубшері храм
- В день свята Воведения нарід освячує воду в церкві по богослуженні, а вечером перед Воведенням святить нарід воду у себе в оригінальний спосіб: беруть її в такім місци, де сходяться три води, проливають через полум'я підставляючи миску і держать відтак цю воду, як цілющу на всякі хороби та від уроків. Мабуть на тій самій думці про чудодійну силу вогню й води в сполуці, основується загально відоме повір'я, що "скидування" жаріючого вугля на воду в мисці дає тій воді силу лікувати від "вроків" Воду отсю має "вречений" випити три рази і поздоровіє.
- Від Воведення до 9 черверга не годиться бити білля праниками на воді, бо се може навести опісля тучу на ниви. Бо вода в святочнім часі Коляди і Щедрого вечора.
- Від Вовидения до Благовіщення не можна копати землі-глини: се очевидна пошана для грядучого свята сотворення землі як епізоду сотворення світа.
- Від Воведення до 9 черверга не годиться бити білля праниками на воді, бо се може навести опісля тучу на ниви. Бо вода в святочнім часі Коляди і Щедрого вечора.
- Від Вовидения до Благовіщення не можна копати землі-глини: се очевидна пошана для грядучого свята сотворення землі як епізоду сотворення світа.

Введениє
4 грудня - Введення в храм Пресвятої Богородиці

Введениє
4 грудня - Введення в храм Пресвятої Богородиці
Оповідач: Стефанія Бердар
Запис: 2014 с.Дуба
Оповідач: Стефанія Бердар
Запис: 2014 с.Дуба

Введениє

АНДРЕЯ
Великим зимовим святом, особливо важливим для молоді, був день Андрія. Це свято відзначається 13 грудня і вважається днем пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного. За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному із пагорбів поставив хрест зі словами: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа». В українській традиційній обрядовості із днем святого Андрія пов'язувався комплекс давніх, язичницького походження ритуалів, що мали переважно любовно-магічне та аграрно-магічне спрямування. Наповнені дохристиянськими обрядами, веселощами і розвагами молоді андріївські, як і катерининські, вечорниці припадали на час Пилипівського посту. Одним із найбільш цікавих прийомів любовної магії приурочених до дня Андрія, було «засівання конопель» з примовкою "Андрію, Андрію! Я на тебе коноплі сію; Димкою (спідницею) волочу,— Бо дуже заміж хочу". Потім слід набрати жменю снігу в тому місці, де сіяла коноплі, і вже в домі, коли сніг розтане, рахує насіння. Якщо парна кількість вийде заміж в цьому році. Ворожили рахуючи дрова в оберемку, які дівчина заносила до хати — парне число — одруження, кілля на певному відрізку плоту, супроводжуючи дії словесною формулою — «вдівець — молодець». Якщо дівчині цікаво, яка професія буде в майбутнього чоловіка, вона розкладає на підлозі миску з водою, трохи пшениці та дзеркальце, а потім пускає півня. Якщо півень спершу клюватиме зерно — чоловік буде добрим господарем, якщо гляне в дзеркальце — ледарем, а якщо спочатку нап'ється води — п'яницею. Щоб «визначити» ім'я нареченого дівчина виходить на вулицю й запитує першого ж чоловіка, який їй зустрінеться, як його звати. Відповідь — ім'я майбутнього чоловіка. Уночі проти Андрія дівчина може навіть «побачити» свого судженого. Для цього вона, лягаючи спати, кладе під подушку свій гребінець зі словами: «Суджений, прийди мене розчесати». Якщо їй насниться, що хлопець розчесав їй волосся, значить, це і є майбутній наречений.

Ворожіння на Андрея від Сеньків Ганни 1925р.н. (с.Лецівка)

На Андрея

Ворожіння на Андрея від Емілії Шумей 1930р.н. (с.Лецівка)

Сави, Варвари
Варвара — покровителька гірників усього світу та жінок. До неї звертаються у молитвах про одужання тяжкохворих. Саме тому в Україні День святої Варвари (17 грудня) святкували лише жінки. Молодь збиралася на вечорниці прясти. А вже на Сави - 18 грудня називали "зламаний вечір" хлопці "ламали куделі", бо вже не можна було прясти. На свята Варвари і Сави працювали як у будні дні, лише заборонялося виконувати такі жіночі роботи, як прядіння.

17/18/19 грудня
Варвари - Сави - Николи

17 грудня - Варвари, 18 - Сави

НИКОЛИ
19 грудня православні люди всього світу святкують день святого Миколая Чудотворця. За народними повір’ями саме в цей день Миколай Чудотворець спускався на землю з небес і обходив весь світ, допомагаючи знедоленим і відновлюючи справедливість. Чудового покровителя має наша парафія у особі Святого Миколая. З поміж великих святих угодників Божих святитель Миколай Чудотворець користується особливою любов’ю нашого народу. Усе життя св. Миколая – це нескінченні благодіяння і чудеса, подані стражденному людству. Святкувати день Миколая Чудотворця, або як його ще називають Зимового Миколая, завжди починають молебнем у церкві. Раніше, а подекуди і зараз, всі жителі села збирали гроші і у складчину ставили після молебню велику свічку, щоб святий Миколай огородив їх від усіх бід і нещасть. У минулі століття в день Зимового Миколая здійснювали різноманітні угоди, укладали договори, тому що були впевнені, що цього дня ніхто не піде на обман, оскільки Миколай Чудотворець покарає шахрая і відновить справедливість. Грунтуючись на фактах прижиттєвої допомоги св. Миколая Чудотворця всім бідним і нужденним, до нього звертаються при важких матеріальних обставинах, і допомога приходить несподівано швидко. Дівчата і заміжні жінки моляться св. Миколаю про те, щоб успішно вийти заміж і жити з чоловіком в любові та злагоді. Водії, моряки і просто подорожуючі моляться про те, щоб уникнути небезпек у дорозі. Часто до святителя звертаються як до скорого захисника несправедливо скривджених і обмовлених. Найбільше радості свято Святого Миколая доставляє дітворі. Адже за давньою традицією Миколай приносить подарунки під подушку.

Календар 1828 рік
Миколай ходив з 6 на 7 грудня
Грудневе тепло, як мачушине добро.
В грудни тепло, як за лихим паном.
Грудневе тепло, як мачушине добро.
В грудни тепло, як за лихим паном.
СІЧЕНЬ
ЛЮТЕНЬ-ЛЮТИЙ

Осінь
ОСІНЬ
Падолист / Листопад
ВЕРЕСЕНЬ / ОКТОВРІЯ-ЖОВТЕНЬ


МАРЕЦЬ - МАРТ / Березень
Весна
Цьвітень / Квітень
Май / Травень

ЛІТО
Літо

bottom of page