Легенди рідного краю
Легенда про Дубу
Давно то було ще по вселенськім потопі, як зачєла усє землечка дзеленіти- цвисти. Кожда квітка і кожде дерево вібирали місце де пустити своє корінні. От ту недалечко від нас облюбували-си місце вільхи, троха далі від них сливки, за ними ясени, а липи гееж на другім боці. А нашу місцину вібрали собі дуби і первоцвіти. Йой, як то файно було! З горів пУстилисі долів потічки, а з них зробиласі річка. То був рай для птаства й звірини. Всєка звірина приходила на зарінок напитисі води тай аби перебічи на другий бік на иншу гору. Та то було страх єкої всєкої звірини: олені, лосі, козульки, рисі, ведмеді, лисиці, зайці, а найбілше кабанів, бо туй були жолуді – найліпші їх їда. Любо їм ту сі жило.
Оден дуб віріс близенько д`ріці, тай дуже любив бавитисі з нев. Дарував йї жолуді, псипав листками. Він тАкой сі йї подобав. Любила й вна з ним сі зачіпати: то підплине д`нему, то втиче. А ше любили собі співати разом: вна – дзвінко дзюркоче, він тихонько листом шепче-підспівує. Так вни собі вбоє росли гаж, як стали він красенем парубком-Дубом, а вна файна дівчИна-річка. Дуб віріс вЕсоким, крислатим, пишним, що кождий птах мав за щісті звити собі гніздо на нім. Йой, хто на нім лиш не жив: і галка, і сойка, зозулі, довбак, а на чубку буськи звили собі гніздо. Тай річка наші стала пишноводна, чистюсюнька, як слиза, за лагідність облюбила йї рибина. Хто у ні лиш не жив: клині, слижі, швайки, пструги, ковблі, бабці, щуки а найбілше бздерок було.
За якийсь чєс відчув Дуб, шо коли річка підходит днему близенько, то йому стає дуже добре, що тогди у нім прибуває сила і крона його стає пишнішє.
Е-е зрозумів Дуб, що кохає річку. Тай Річці Дуб фист сі подобав. Та, що то гадати зійшлисі - побралисі Ріка з Дубом. З того чісУ стали йї називати за чоловіком - Дуба. Жили собі разом і були щісливі. Але були такі, шо їх завидки брали що вни жиют щісливо. Якось оден раз Верба захтіла розлучити їх, тай стала мруґати тай залицятисі до Дуба. Давай намовлєти-го: - «То не вінно, аби дерево ріку любило, то має дерево з деревом сі любити!». Вчула ту бесіду ріка Дуба, борзенько підмила Вербі коріні, тай понесла йї далеко від него, спиновиласі вна де теперки Вербівка. Угнівалася тогди Верба на Дуба, тай попросила аби Грім спалив єго. Вдарив Грім по Дубови
гаж дерево загорілосі, але їго дружина-ріка борзенько підступила д'коханому, загасила вгень і поратувала, лиш рубець лишивсі.
Не оден вік вни були разом, аж поки не прийшли на се місце люди. Любили вни збиратисі коло того дуба на раду. Так і казали:- «Збираємосі коло дуба!». Ая, так усе казали: «Йдемо до дуба». А потому стали казати на то місце лише «Дуба».
Але не довго так було. Прийшли пани тай порубали усі дуби і не пошкодували красені нашого. З того чєсу птаство, що жило на тім Дубі втекло до лісу, звірина, що любила поживитисі жолудями і попити джерельної води не навертаєсі білше на се місце. Довго банувала ріка Дуба за коханим. Лишиласі сама і по нині.
Теперки кєжкі чісИ настали для ріки Дуби відкОли прийшли люди на йї береги. Вже нема йї повноводности, втекла риба. Не шінуют ріку люди пускают смітє тай мустівку у ню. Негодна вна уже тото терпіти.
Схаменітсі, люди! Пропали дуби, годна пропасти, боронь Боже, й річка!
Л.Б.
Чого ми "дубенці"?
Коли то було, точно вам не скажу, але кажут, десь ще за часів князів. Найшли у нашім кєрунку жилізну руду. Зачєли тогди з усього книжівства перекидати люд на роботИ по рудниках.
Ци чули-сти за такє місце - рудінки? О, то у нас там була тота руда.
Але бо й то була кєжка робота. Тогди люди були невільні, сами сюда не йшли, а їх перекидали. Вібирали до роботи лише кріпких, жилавих, вітривалих, моцних, як дуби, людий. За свою силу їх рівнали зі свіщенним деревом - дубом. Стали називати тих людий перекиденці - дубенці. Замешкали перекиденці на сім місци. За ними покіглосі много всєкого люду: шевці, кравці, а найбілше ковалів, котрі віраблєли всєкє жилізне причандалі до господарства: сокири, ножі, лопати, цівоки, клямки, підкови, серпи усьо, що треба людим у ґаздівстві.
Як з рудінок подивитисі просто долів за нашов ріков, то будете знати де стояли печі-гамарні, у котрих переплавлєли руду. Відтак назвали то місце Демні - бо там все сі диміло.
Не раз так було, шо запитают тих людий шось, а вни відказуют:- "Ми не знаємо , ми - перекиденці" - шо значИт, ніби не відси. Ага.
А знаєте, коли скінчили копати? Казали, шо то були такі вЕликі рудники, шо в оден бік фіри заїжджили, набиралосі руди, а з другого боку віїжджили відти повні і кєгли кіньми чи волами до демні. Єдного днє упала землє тай накрила гир люду разом з кіньми. Якби-сти не полінувалисі тай пішли в Рудінки, увидите порослу западину - бисте знали, шо ттото місце. Кажут, до тепер чути, як іржут коні під землев. Ая!
Але з чісОм люд вту убувсі, обживсі. Спершу вікОрчували ліси, аби покласти хатчинИ і мати маленький горОдець. Ходили на звіра, ловили рибу - так зачиналосі життє.
Близенько від рудінок, у низах, замешкали свобідні люди, шо не мусіли робити на примусівках, то місце називалосі "Слобода Дубенська".
Оттако люд той прилишивсі ту. А їх діти, котрі породилисі вже ту, не хтіли, аби їх називали "перекиденці" (не тутешні), а вже лиш - "дубенці".
Як Присліп до Гори сватавсі.
Посеред села Дуба жиє собі вЕсока, сонічком пещена, зачесана косами-грідками, прибрана у зелений вінець Гора. Цілий сполуденок грієсі на сонічку, сміє сі до людий. Вна любит, як йї легонько скобочут- почІхуют люди, веснуюючи. Яка вна радісна і весела тогди! Каждий рік люди на ні веснуюют, садєт усєкої городини: бульби, фасолі, бораки цвітлові, боби, вугерьки, горох, диньки, гарбузи… Любит кумпанію, слухає про шо говоріт люди, як при роботі співают. Жиє усе при людьох, знає де і шо сі діє у селі, бо згори йї усьо було видко.
Просто неї жиє старий лисуватий Присліп. Їго так назвали, бо він був троха присліпкуватий. Він усе ласо позирав на Гору мруґав на ню, залицявсі . А вна направду була файнезна: то восени вбере черлений вінець, на зиму білий начепит, на літо замінєє на зелений, а на вЕсні вбирає з ружних цвітів, то йому найбілше сі любило, не міг тогди очий відвести.
Нема, коли надумав старий Присліп свататисі до Гори. Спершу відправлєє посланцем Вітра, аби той розказав Горі про його коханні.
Вітер віє, вітер віє
Тай Горі шепоче,
Шо йї файну молодицю
Старий Присліп хоче.
Всміхнуласі Гора тай уповіла: -
Шо той дідо молодим
Тай не оженивсі,
А на старість старий пень
Д` мині причепивсі?
На другий раз відправлєє Присліп до Гори Зазулю: -
Прилетіла зазулечка
Тай стала кувати: -
Плети вінець з барвіночка
БудЕ дівувати.
Ходи д`нему, ходи д`нему
Будеш ґаздувати,
Хоч старий він та багатий
Будеш панувати.
А Гора сі сміє тай каже: -
А я Гора молода
Не треба женИха,
Боронь Боже би ня звали
Стара Прислопиха.
На третий раз відправлєє Присліп в старости свого ліпшого колєґу, старого як сам, ВОрона і наказує, аби той файно розказав за всі їго багацтвА. А Присліп направду був багатий, гадав заманити Гору усєкими солодкими ягідками: малинов, камінками, черницьома, ожинов, яфинами, суничками. А що вже мав грибів ружних: білІ, буковці, лісковці, козарі, червонікє, лисички, голубінки, калічки, маслюки, сиглінкє, скрипи, підпеньки, баранєчі голови, порхавки, польські гриби тай маримухи.
Полетів Ворон сватати Гору: -
Ой на горі ворон кряче
Тай Горі співає,
Шо йї файну молодицю
Пан Присліп кохає.
Ходи д`нему, ходи д`нему
Будеш вікувати,
У пошані і любови
Добра наживати.
Покотиласі з гори дзвінким відлунньом співанка, так назбитки на всі голоси, аби гаж Присліп учув: -
А я файна молодиці
Сміюсі навмисне,
Піду д Прислопови жити
Як на нім рак свисне!
Буду з Прислопом тогди
Як він того хоче,
Най і д`мині прийде сам
Ріку перескоче!
Борзенько урвала з грєдки найбільшіщого гарбуза тай відправила Ворона назад відки прийшов.
Тако стоят собі віки дві ружні кручі, дві гори. Одна дарує людьом чари, а другий - лісові дари.
Кажуть найсильніша пам`ять людини - емоційна. Події пережиті сильними емоціями закарбовуються і мають багатовіковий шлях в пам`яті народу та передаються з покоління в покоління. А наш народ ще й вміє сміятися над своїм лихом. Пропоную послухати історії про набіги татар, котрі стали вже легендами.
Історія перша:
Історія друга:
Історія третя:
Історія четверта:
Легенда про те, як Бог з Петром людей парували.
Ідуть вони в жнива - сонце пече, жито стоїть, як стіна. Те жито дівка жне, голови не піднімаючи. Пішли вони на другу ниву, а там під копою в холодку інша дівка спить. Подивилися на неї Бог і святий Петро і пішли далі. Дивляться, а під возом спить парубок. Йдуть далі – пшениця як ліс стоїть і жне її хлопець. Петро й каже до Бога : ”Спаруй, Господи, цього парубка і дівчину, що жито жне, і тих ледацюг спаруй”. А Бог відповідає йому: „Старий ти, Петре, а дурний. Як тих ледацюг спарувати, то вони й з голоду помруть. Цього парубка треба спарувати з ледачою дівкою.” Так воно і буває у світі: як чоловік роботящий, то жінка ледащо, а як жінка моторна, то чоловік нездара.”
Чому люди постять в п`ятницю.
В урочищі "На хресті", що в селі Ріпне, колись давно була збудована вишка. На ній день і ніч була сторожа, яка пильно вдивлялася в сторону сусіднього села, де кочували татари і час від часу нападали на мирних жителів навколишніх сіл.
Коли сторожа бачила, що суне татарська навала, подавала сигнал тривоги. Били в дзвони, а гінці сповіщали людей, щоб ті встигли сховатися в лісі.
Якось одного сонячного дня раптово стих спів пташок, низько схилилася трава і на дорозі раптом з`явилася чорна хмара татарів. Вони з диким криком кинулися на село.
Тривожно забили дзвони... Гінці сповіщали про небезпеку. Татари вже хазяйнували в селі, скрізь було чути плач і крики бідних селян.
Одна молода мама з маленькою дитиною не встигли сховатися в лісі. Стривожена мати вибігла на подвір`я. На сусідньому подвір`ї почулися голоси чужинців. Тікати було пізно. Жінка побігла до городця, де росла розсада капусти, і там заховала свою дитину у розпачі вона звела руки до неба і промовила: "Дорога П`ятнице! (в той день була саме пятниця) Порятуй мою дитину! Клянуся, що я і мій рід буде шанувати тебе постом".
Того дня чудом було врятовано життя матері і дитини. А у п`ятницю і до сьогоднішніх днів в селі Ріпне постить багато родин.
Записано з книги "Рожнятівщина в легендах і переказах".
Легенда про Бойківщину.
У котрих роках то було, я й сам не знаю, лише старі люде все таке говорили. Як напали татаре, десь там на ріці Калці щось дванайцєть князів-королів було з військом. Та й тоти татари, монголи, всєка біда шістьох узєли в полон, а шість утекли після бою сюда в гори. Найстарший татарський хан із раненими та ослаблими свойими вояками вернувся назад, а величезний загін, то орда називаласє, віправив з Мурзою доганєти наших.
Туткі в горах уже жили люде. Вони разом з тими шістьма князями-королями і їх військом зачєли готовитисє до бою. Зробили від гори до гори почерез Лімницю такі стіни з грубого дерева високі. Дві стіни, одна від другої на кілька метрів, а всередину наметали каміння, наносили глини. У стінах приспособили отвори, аби вода мала куда йти. На ті отвори поробили такі великі двирі, аби воду мож було спирати і пущяти, коли треба. Позакривали вни то, і набралосє води, як у мори.
Нижче тої гати був густий ліс. Люде взєли й понад дорогу усі високі дерева коло землі понадрізували, лиш так маціцько полишали, аби вни сами ни попадали. Подекуди ще й вершки позв'єзували ужівками, щоби єдно дерево тєгло друге, як зачне падати. Такого наробили щось на пару кілометрів, оде пониж Небилова. Відважніші хлопці поховалисє в лісі, в корчах замаскувалисє, чекают.
Надийшла татарська кіннота. Як передні доїжджали до кінця лісу, хлопці за сигналом голосної зозулі разом дрилили тоти смереки. Там таке наробилосє... Кого ни вбило дерево відразу, то коні покалічені топтали копитами. Крики, стогін, прокльони, коні иржут, хроп'ят... Світ такого ни видів. Мало хто виліз живим, а хлопці-верховинці тиж ни сиділи тихо - сокирами, кільом, списами, мечєми били татарів, аби білше ни лізли на їх землю.
Але орда велика. В ліс ни всі зайшли: вони розтягнулисє на багато кілометрів. Мурза кричит до тих, що не були в лісі:
- Ідіт далі вперед! Одні бийтеся з тими, що в засідці, а другі розчищайте дорогу! Вперед! їх там мало!
Підийшли татари аж під тоту гать. Туди й наші хлопці відступили з лісу. А на стінах від гори до гори на тій глині, що меже деревом, у великих кітлах кіпит смола, вода, всюди купи каміння, великі колоди, кілля довге. Ни лиш чоловіки, а й кожда жінка й дівчина мали свою роботу. Чоловіки стрілєют, відбиваютьсє кільом, мечєми, шаблєми, а жінки - тота зачирає окропу та по очах, тота - смоли, та по писку. Але й наші гинут, бо татаре єдни лізут на стіни, а другі стрілєют. Увидів князь-король Данило, що біда, жаль му людий, і сам він уже поранений, але чекає, сам б'ється і других заохочує:
- Ще продержіться, най усі підійдут сюди!
Татари трохи відступили. Там до них підийшли ті, що чи прилишились били, чи спеціально їх держали для вирішального удару. Видят вони, що наших мало, а Мурза кричит:
- Вперед, монголи! Ви півсвіта завоювали, а з отов жменьков не дасте си ради! Вперед на них! Усі вперед!
Біжєт татари до стіни, несут драбини, а князь-король Данило:
- Гей, хлопці-верховинці! Викупайте їх у нашій водиці!
Відкрили двері, ринула вода з таков страшеннов силов, що всьо тото військо вітопила. Мало який десь на горбі лишивсє. Малийка горсточка їх верталасє гет, аби там у себе зібрати нову армію і знову іти воювати.
Минуло так кількось там років, і вже сам новий хан суне. Київ, Галич узєли, спалили, людей вібили... Біда, горе...
Перечули про то наші в горах. Понад каждов дорогов через Карпати стали готуватисє. Там річку перегородять, там на крутім схилі, на такій зарві пририхтуют каміння, аби зсунути ворогам на голови, там на горі, де понад дорогу чисті поля, натігают, кілько лише можут колод, а потім котят то на військо, там понадрізуют у лісах смереки так, як у Небиловім, там лишат вузький прохід, а з обох боків намечут купи сухого ріщя, а тогди хтось підпалит, коли татарва зайде всередину. (Та то й сирі смереки та ялиці дуже горят у лісі). Ну, всюгди-всюгди шос придумували такє, що нихто би й ни сподівавсє.
Але хан татарський має велике військо і пре далі й далі. Зрихтувалисє наші до бою і на відкритому полі. Прийшли туди й князі-королі з своїм військом, але його мало вже: вігинули, бідні, коло Києва, коло Галичє, коло каждого міста. Верховинців ту більше було. Стали битисє повиш Перегінська на Закирничнім шаблєми, мечєми, списами, кільом... Де яка долинка була - заповниласє кров'ю. І на нашім, ясінськім боці сіклисє. То місце називаєсє Посічі. Уздрів хан, що не переможе, і каже:
- Тікайте! Тоти так затято б'ються, що ми всьо військо втратиме!
Відийшли, порадилисє і пробуют іти понад річку Стрий, а далі на Тухлю, але й там їх Захар Беркут вінищив нимало. Таке було над каждов дорогов, що вела через Карпати. Мусіла татарва обминати гори, бо ни мала ту спокою ни вдень, ни вночи.
Так само завзято билисє верховинці і проти інших завойовників, отих, що їх посилали польські та угорські королі. Наші і з Довбушом ходили. В опришках навіть дівчєта воювали. Оповідали і про такого Івана Бойчука, що мав цілий загін опришків і стрясав панські маєтки.
І до роботи бойки здібні. Він що ввидит раз, то вже й зробити може. У нас кождий чоловік і столяр, і стельмах, і боднарь, і будівельник, і рільник, і маржину файно доглядає, і кожухи вміє шити, і мурувати, і полювати, і пасічникувати, а жінки як краснийко прєдут, тчут полотно, сукно, рушники, вішивают, плетут рукавиці, свидри, а тепер уже й спідниці. Лише зайдіть до якої хочете хати в Ясени і подивіться, які килими на верстатах, родєтьсє. Ну, всьо-всьо, що лише треба людині, то самі собі зроблєт. І музику красну мают, таж, певно, чулись те:
Ой нихто так не заспіват, як молоді бойки,
А як підут танцювати, скачут полегойки.
Бойовиті, відважні, працьовиті наші предки були. Що жінки, що чоловіки. За то й назвали їх бойками. Бойко - то дуже славне імнє. За нього цалий світ знає. А де жиють бойки, там і Бойківщина.